Faculty and Staff Listing

 

L.K. MOSS ELEMENTARY SCHOOL

2017-2018

ADMINISTRATION

Dr. Leigh Medders – Principal

Louise Bosse – Assistant Principal

Jason Reese – Assistant Principal

Melody Murray – Academic Coach/Administration

ADMINISTRATIVE ASSISTANTS

Sherry Brown

Courtney Strickland

Mary Ann Waters

Adrienne Williams

SCHOOL COUNSELORS

*Shirley Sales

Melissa Price

SCHOOL NURSE

Jessica Brown

RTI/SST

*Lindi Wright

SPEECH

Rebecca Wells

MEDIA SPECIALIST

*Lehanne Singleton

MEDIA CENTER ASSISTANT

Marth Chomo

MAINTENANCE/HOUSEKEEPING

Eddie Willis, Supervisor

Cynthia Crawford

Mary Lane Green

Bridget Kelley

Jo Anne Rushin

Earnestine Small

LUNCHROOM STAFF

Becky Weaver, Manager

Thelma Bridges

Jillian Dukes

Kathy Fuller

Kim Kelley-Aldridge

Shanita Phillips

Winda Swan

Patricia Terry

MIGRANT EDUCATION PROGRAM (MEP)

Deyanira Vicente-Pelico

RESPONSIBLE THINKING CENTER (RTC)

Sylvia Givins

TECHNOLOGY TECHNICIAN

Jessica Miller

RESOURCE OFFICER

Tony Statham

PRE-KINDERGARTEN

Teacher - Paraprofessional

Dawn Cromer - Cynthia Thomas

*Jennifer Jackson - Barbara Tullis

Katie Jennings - Ellen Harbuck

KINDERGARTEN

Teacher - Paraprofessional

Shonte Porter Davis - Danielle Brake

Mandi Dickerson - Maria Singleton

*Angie Highnote - Brenda Thomas

Michelle Morrow - Becky Rustin

Tiffany Spikes - Judy Widner

Kristi Walker - Jean Haas

FIRST GRADE

Emily Addison

Kayla Barrett

*Burgin Benson

Lauren LeComte

Vicki North

Fanchone Powell

SECOND GRADE

Brantley Miller Beaver

Sanesia Holloman

Carol Lewis

Shelee McCorkle

Hannah Singleton

*Amy Starr

THIRD GRADE

Kiara Bridges

Mary Jaynes

Tara Johnson

*Jinger Moxley

Sydney Poe

Becky Rodgers

FOURTH GRADE

Halle Crook - Reading/English/Language Arts

Sherry Hewitt - Math/English/Language Arts

*Michelle Harris - Science/English/Language Arts

Justin Wells - Social Studies/English/Language Arts

FIFTH GRADE

Maci Hess - Math

*Bethany Howard - Reading

Kandice Jackson– Social Studies

Kellie Powell - Science

Jami Shivers – English/Language Arts

SPECIAL EDUCATION  

Summer Goodroe – 4th Grade

Laurie Grier – 2nd Grade

*Chansie Hobbs – 3rd Grade

Cheryl Smith – 5th Grade

Lindi Wright– 1st Grade

SPECIAL AREA

*Sherry Anthony –Academic Coach Writing/PAL

Sandy Goodroe - ESOL

Alex King- Physical Education

Billy Law – Physical Education 

*Lisa Penoncello – EIP (K-2)

*Tracy Porter – Academic Coach Computer/Language Arts

Gail Rembert – EIP (3-5)

June von Neumann - Art

PARAPROFESSIONALS

Sommer Baker – Speech Teletherapy/1st Grade

Donna Chomo- Discovery Stations

April Fuller – Media Center/Classrooms

Kelley Morgan– Physical Education 

Donna Morris - Kindergarten

Eva Porter – 1st Grade

Judy Webb - Kindergarten/1st Grade

Wanda Welch – Physical Education 

* Leadership Team

 

 

© 2019 Marion County Schools